logo, 3 KB
Życiorys

Do polityki gospodarczej Do polityki zagranicznej Do zdjęć Do bibliografii O autorze strony Do informacji Inne strony Do głónej strony
Ronald Reagan urodził się 6 lutego 1911 w Tampico, Illinois.Rozmiar: 2872 bajtów Skromne mieszkanie rodziny Reaganów znajdowało się nad siedzibą lokalnego banku i jak Reagan żartował po latach "był to jedyny kontakt naszej rodziny z bankiem". Trudna sytuacja finansowa Reaganów była w dużej mierze wynikiem alkoholizmu ojca Reagana, Jack'a. Być może traumatyczne doświadczenia z dzieciństwa spowodowały, że Reagan nigdy nie pił alkoholu, poza okazjonalnymi toastami.
W 1928 Reagan wstępuje na lokalny uniwersytet Eureka. Nie miał najlepszych wyników w nauce i już w czasie gdy był prezydentemRozmiar: 1677 bajtów na spotkaniu ze studentami zapytany jakie są pozytywne strony bycia głową państwa powiedział "mogłem kazać FBI zakwalifikować moje oceny ze studiów jako ściśle tajne".
Po ukończeniu uczelni w 1932 rozpoczyna pracę jako radiowy komentator sportowy.
W 1937 wyjeżdża do Kalifornii i podpisuje pierwszy kontrakt z wytwórnią filmową Warner'a za niezłe jak na te czasy i młody wiek Reagana pieniądze, 200$ tygodniowo.
W 1939 poznaje na planie filmowym swoją pierwszą żonę - Jane Wyman, z którą ma dwójkę dzieci: Maureen i Michela.
W 1949 rozwodzi się. W 1952 żeni się z Nancy Davis. I z tego związku ma dwójkę dzieci Patricię i Ronalda. Poza pracą na planach filmowych (zagrał w około 50-ciu filmach) Reagan aktywnie działa w Związku Zawodowym Aktorów, gdzie uczy się trudnej sztuki negocjacji z bossami przemysłu filmowego.
Góra
Jak sam później stwierdzi "po negocjacjach z producentami filmowymi negocjacje z Gorbaczowem to była łatwizna".
W latach 1954 podpisuje kontrakt z General Electric na półgodzinny show telewizyjny opiewający na kwotę 3500$ tygodniowo. W tym też czasie pod wpływem głośnego procesu komunistycznego szpiega Algera Hissa, który szpiegował na rzecz ZSRR będąc znaczącym politykiem w rządzie Franklina D. Roosvelta, Reagan staje się zdecydowanym antykomunistą. W latach 1966-1974 jest gubernatorem Kalifornii. Jako sprawny administrator cało przeprowadza Kalifornię przez lewacką zawieruchę końca lat sześćdziesiątych.
W 1980 wygrywa wybory prezydenckie pokonując wyjątkowo nieudolnego prezydenta Jimmiego Cartera. W 1984 ponownie wygrywa wybory zdobywając najwyższą w historii USA ilość głosów elektorskich - 525. Stylem sprawowania władzy będącym połączeniem stanowczości Theodora Roosevelta i luzu Calvina Coolidge'a zdobywa sympatię społeczeństwa i w czasie prezydentury cieszy się niezmiennie 70% poparciem.
 
Od  początku lat dziewięćdziesiątych cierpiał na chorobę Alzheimera i nie brał udziału w życiu publicznym, przebywając w swym kalifornijskim domu. Choroba miała bardzo ciężki przebieg, Reagan m.in. nie był już w stanie rozpoznawać swych najbliższych.
Ronald Reagan zmarł 5 czerwca 2004 roku, w wieku 93 lat.